Witold Kłębkowski


Witold Edward Kłębkowski był postacią wyjątkową w polskim świecie sztuki i architektury. Urodził się 31 maja 1897 roku w Wadowicach, a jego życie zakończyło się 20 marca 1983 roku w Warszawie. Był nie tylko architektem, ale także utalentowanym malarzem, którego dzieła zyskały uznanie w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Kłębkowski był jednym z przedstawicieli modernizmu, kierunku artystycznego, który odznaczał się nowatorskim podejściem do formy i funkcji. Jego twórczość architektoniczna oraz malarska odzwierciedlała zmiany społeczne i estetyczne zachodzące w Polsce w tym burzliwym czasie, kiedy architektura i sztuka zaczynały celebrować nowoczesność.

Życiorys

Witold Kłębkowski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu pod okiem profesora Eduarda Veitha. Następnie kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie pracował w pracowni Józefa Mehoffera oraz Juliana Fałata. W okresie od 1920 do 1923 roku uczęszczał na Politechnikę Lwowską, gdzie studiował architekturę.

Jego działalność artystyczna rozwinęła się na Górnym Śląsku, gdzie pełnił funkcję urzędnika państwowego na wysokim szczeblu. W drugiej połowie 1934 roku, od 1 lipca do 7 grudnia, pełnił funkcję wiceprezesa katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Kłębkowski spędził lata 1942–1946 w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadził zajęcia na University of Liverpool. Po powrocie do Polski objął posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej.

Na emeryturze postanowił zająć się malarstwem, w szczególności zwrócił się ku akwarelom. Jego twórczość znalazła uznanie, co zaowocowało wydaniem w 1964 roku publikacji zatytułowanej Budowle miejskie, której był głównym autorem, a która ukazała się nakładem Wydawnictwa „Arkady”.

Witold Kłębkowski został pochowany na Cmentarzu Wawrzyszewskim, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i architektoniczny.

Nagrody i odznaczenia

Witold Kłębkowski otrzymał szereg prestiżowych nagród i odznaczeń, co świadczy o jego znaczących osiągnięciach i zaangażowaniu.

  • złoty Krzyż Zasługi w roku 1938,
  • brązowy medal Urzędu Wojewódzkiego „Za Długoletnią Służbę”.

Wybrane realizacje

Witold Kłębkowski, znany architekt, pozostawił po sobie szereg znaczących realizacji, które wpisują się w historię polskiej architektury. Do najbardziej wyróżniających się projektów należą:

  • gmach Urzędów Niezespolonych w Katowicach (opracowanie z 1935 roku),
  • kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojkowicach (budowa w latach 1935–1938),
  • hale targowe w Świętochłowicach przy ul. Katowickiej 31 (projekt z 1937 roku),
  • kościół św. Floriana w Chorzowie (realizacja przed 1939 rokiem),
  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie-Żoliborzu, ul. Henryka Siemiradzkiego 2 (przed 1952 rokiem).

Każda z tych budowli odzwierciedla nie tylko wysokiej jakości rzemiosło budowlane, ale również artystyczne podejście architekta do przestrzeni i funkcji, które miały pełnić. Zaprojektowane obiekty stanowią ważny element dziedzictwa architektonicznego w Polsce.


Oceń: Witold Kłębkowski

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:11