Jerzy Zitzman


Jerzy Zitzman to postać, której działalność artystyczna pozostawiła trwały ślad w polskiej kulturze. Urodził się 11 maja 1918 roku w Wadowicach, a swoją twórczość rozwijał w różnych dziedzinach, takich jak malarstwo, scenografia oraz reżyseria teatralna i filmowa.

Jego śmierć miała miejsce 18 stycznia 1999 roku w Bielsku-Białej, lecz pamięć o jego dokonaniach wciąż żyje, a jego prace inspirują kolejne pokolenia artystów.

Życiorys

Jerzy Zitzman był synem Franciszka Zitzmana, wyróżniającego się portrecisty z okresu przedwojennego. Był niezwykle utalentowanym twórcą oraz długoletnim dyrektorem Teatru Lalek Banialuka z siedzibą w Bielsku-Białej. Jego pasja do teatru zaowocowała organizacją festiwalu lalkowego, który odbywał się co dwa lata, przyciągając entuzjastów sztuk lalkarskich.

Jako autor 21 filmów animowanych, w większości realizowanych w technice wycinankowej, Zitzman dokonał znaczącego wkładu w animację polską. Większość z tych dzieł została powstała w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które miało duży wpływ na rozwój tego medium w Polsce.

Zitzman został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami. Wśród nich szczególnie cenił sobie Order Uśmiechu, który przyznawany jest za działalność na rzecz dzieci. Oprócz tego, w 1988 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

W swojej karierze był również członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), co oznacza jego aktywny angaż w życie polityczne kraju w określonym czasie.

Przypisy

  1. Jerzy Zitzman na stronie Culture.pl
  2. Jerzy Zitzman w bazie Film polski
  3. a b Kto jest kim w Polsce 1984. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984, s. 1154. ISBN 83-223-2073-6.

Oceń: Jerzy Zitzman

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:21