Gabriela Magdalena Molesztak, która przyszła na świat 22 maja 1993 roku w Wadowicach, to polska pisarka młodego pokolenia, odnosząca sukcesy w dziedzinie literatury oraz sztuki muzycznej.
Znana jako bajkopisarka, Molesztak łączy swoje zamiłowanie do pisania z umiejętnościami muzycznymi, występując jako multiinstrumentalistka. Jej talent oraz pasja do edukacji odzwierciedlają się również w jej wykształceniu pedagogicznym, które wzbogaca jej podejście do twórczości artystycznej.
Życiorys
„Gabriela Molesztak ma swoje korzenie w Wadowicach, gdzie przyszła na świat. Wczesne lata dzieciństwa spędziła w malowniczej Jaszczurowej, w rodzinnym domu swojej matki. W 1998 roku, w towarzystwie rodziny, przeniosła się do Frydrychowic, gdzie zaczęła naukę w Zespole Szkół Podstawowych im. Jana Brzechwy. W 2009 roku z powodzeniem zakończyła edukację w gimnazjum tego samego zespołu. W latach 2000–2006 uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. J.P. II w Wadowicach, gdzie rozwijała swoje umiejętności gry na wiolonczeli.
Po ukończeniu gimnazjum Gabriela kontynuowała naukę w VI Liceum Ogólnokształcącym na ul. Słowackiego w Wadowicach, wybierając profil polonistyczno-językowy. W 2015 roku uzyskała dyplom Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, z filią w Bielsku-Białej, na kierunku pedagogika opiekuńczo-resocjalizacyjna. Obroniła pracę licencjacką na temat „Samotne macierzyństwo nastoletnich matek” pod czujnym okiem dr Ewy Kochanowskiej.
Gabriela od najmłodszych lat pasjonowała się muzyką oraz literaturą. Jej umiejętności obejmują grę na wiolonczeli, fortepianie, gitarze, a także na cymbałkach i flecie prostym, co pokazuje jej wszechstronność muzyczną. Już w czasie uczęszczania do szkoły podstawowej zaczęła pisać pamiętniki i listy do przyjaciół, a w gimnazjum stworzyła swoje pierwsze wiersze o miłości oraz powieści w formie składanych książek.
W okresie szkolnym, jej talenty literackie były dostrzegane przez polonistkę, mgr Agnieszkę Kołek. Dzięki jej wsparciu, Gabriela zaczęła zdobywać nagrody w różnych konkursach, zarówno międzyszkolnych, jak i powiatowych. Pierwsze prace pojawiły się w druku w ramach projektu „Herbaciarnia” organizowanego przez Panteon Narodowy w Krakowie, a w miesięczniku fundacji PN „Pasja” znalazł się jej pierwszy esej, noszący tytuł: „Bo przecież nikt z nas nie może wybrać sobie epoki, w której będzie żył”.
Z czasem, Gabriela stała się autorką wielu zbiorowych prac oraz almanachów. Urok jej twórczości ujawniają wiersze takie jak: „Jeden oddech urywany”, bajka „Wigilijny czar”, oraz opowiadanie „I nie opuszczę cię nawet po śmierci”. Jej współpraca z Miesięcznikiem Ludzi Wolnych „Libertas” przyniosła kolejne opowiadania i wiersze dla najmłodszych.
W 2016 roku zadebiutowała powieścią obyczajową „Smutek radości”, wydaną przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła. Dwa lata później, w 2018 roku, opublikowała dwie bajki z serii „Zaczarowana Latarka”, które zachwyciły dzieci i rodziców. Tytuły bajek to: „W świecie Dinomuzyków” oraz „W krainie Cykającej Wskazówki”. Gabriela prowadzi również literackiego bloga pt. „Atramentowe Łzy” oraz ma fanpage na Facebooku, gdzie dzieli się swoją twórczością. Jest również częstym gościem Radia Andrychów, w którym można usłyszeć audiobook jej bajki „Zaczarowana Latarka. W świecie Dinomuzyków”.
W życiu prywatnym pisarka ma dwie młodsze siostry: Justynę Barbarę oraz Marię Judytę. Jej rodzice to Anna Marzena z domu Łapka i Marek Piotr Leśniak. W 2014 roku Gabriela wzięła ślub i obecnie zamieszkuje w Choczni, w województwie małopolskim, razem z mężem Damianem oraz dwójką dzieci: Wiktorem i Laurą.
Nagrody
Gabriela Molesztak zdobyła wiele uznawanych nagród i wyróżnień w dziedzinie literatury oraz sztuki. Poniżej przedstawiamy zestawienie jej osiągnięć:
- Nominacja w ramach „Talenty 2008” w konkursie powiatowym, w kategorii Artystycznej Literatura,
- Pierwsze miejsce w VII Konkursie Piosenki i Poezji Paschalnej w Wadowicach w 2008 roku (kwartet gitarowy),
- Pierwsze miejsce w kategorii Piosenka indywidualna w XXIII Harcerskich Konfrontacjach Artystycznych w Przyciszowie-Podlesiu w 2008 roku,
- Wyróżnienie w Festiwalu Talentów: Ferreriusz 2010 w kategorii Literatura w Wadowicach,
- Trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie Literackim w kategorii Opowiadanie w Andrychowie 2010,
- Nagroda główna w festiwalu Talentów Ferreriusz 2011 w kategorii Literatura w Wadowicach,
- Pierwsze miejsce w IV Powiatowym Konkursie Literackim w kategorii Opowiadanie w Andrychowie 2012,
- Wyróżnienie w Konkursie na „Książkę wartą wydania” Poligraf 2018.
Twórczość/Dzieła/Publikacje
Gabriela Molesztak to utalentowana autorka, której twórczość obejmuje różnorodne formy literackie, od esejów po opowiadania i wiersze.
- Bo przecież nikt z nas nie może wybrać sobie epoki, w której będzie żył – esej, który został opublikowany w Miesięczniku Fundacji Panteon Narodowy pt. „Pasja”, luty 2012, nr IV.
- Na wieży Babel – opowiadanie, które ukazało się w Miesięczniku Fundacji Panteon Narodowy pt. „Pasja”, czerwiec 2016, nr VIII.
- Wigilijny czar – bajka opublikowana przez Wydawnictwo Św. Macieja Apostoła, w zbiorze bajek poetów polskich pt. „Drapaczka Anioła Stróża” – ISBN 978-83-64585-22-7.
- I nie opuszczę cię nawet po śmierci – opowiadanie, które wydano przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, w Almanachu Literackim pt. „R.I.P.” – ISBN 978-83-64585-79-1.
- Jeden oddech urywany – wiersz patriotyczny w wydaniu przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, w pokłosiu pt. „Klinika poczętego szczęścia” – ISBN 978-83-64585-35-7.
- Smutek radości – powieść obyczajowa, która ukazała się w Wydawnictwie św. Macieja Apostoła w Lublinie, wrzesień 2016, ISBN 978-83-64585-56-2.
- Ekobaśń – bajka/wierszyk, opublikowana przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, w Almanachu Współczesnej Bajki Polskiej pt. „Kraina Wyjątkowości”, październik 2016, ISBN 978-83-64585-80-7.
- Fragment powieści pt. „Smutek radości” został zamieszczony w Lamelli, Śródmiejski Ośrodek Kultury, październik 2016, nr 10.
- Fragment powieści pt. „Smutek radości” ukazał się także w Lamelli, Śródmiejski Ośrodek Kultury, listopad 2016, nr 11.
- Biała sukienka – opowiadanie opublikowane w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 99/sierpień/2016.
- Czarna Sokolica – opowiadanie, które znalazło się w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 100/wrzesień/2016.
- Chłopak przeznaczony Annie – opowiadanie opublikowane w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 101/październik/2016.
- Zapałka – opowiadanie opublikowane w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 102/listopad/2016.
- Tańcząca z Gwiazdami – opowiadanie, które ukazało się w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 103/grudzień/2016.
- Cień zakapturzonego – opowiadanie opublikowane w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 104/styczeń/2017.
- Sakura- Kwiat Wiśni – opowiadanie pojawiło się w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 105/luty/2017.
- Siłacze – opowiadanie wydane w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 106/marzec/2017.
- Koyo – jesienne liście Japonii – opowiadanie opublikowane w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 107/kwiecień/2017.
- Nieboskłony – opowiadanie w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 108/maj/2017.
- Trudna droga – opowiadanie, które ukazało się w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 109/czerwiec/2017.
- Ognisty ptak – opowiadanie opublikowane w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 109/lipiec/2017.
- Gosia – wiersz/bajka w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 99/sierpień/2016.
- Mądry pies – wiersz/bajka ukazana w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 99/sierpień/2016.
- Jakie są dziewczynki – wiersz/bajka opublikowana w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 100/wrzesień/2016.
- Jacy są chłopcy – wiersz/bajka w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 100/wrzesień/2016.
- Modlitwa o dobry sen – wiersz opublikowany w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 101/październik/2016.
- Karol i Matka – wiersz opublikowany w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 101/październik/2016.
- Czasem brak mi słów – wiersz, który znalazł się w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 103/grudzień/2016.
- Chciałam Cię wspomnieć – wiersz opublikowany w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas” nr 103/grudzień/2016.
- Zaczarowana Latarka. W świecie Dinomuzyków. Bajka dla dzieci, Wadowice, maj 2018, ISBN 978-83-951073-0-6.
- Zaczarowana Latarka. W świecie Dinomuzyków. E-book bajki dla dzieci, Rozpisani.pl, lipiec 2018, ISBN 978-83-952329-1-6.
- Zaczarowana Latarka. W krainie Cykającej Wskazówki, Wadowice, listopad 2018, ISBN 978-83-952329-0-9. Drukarnia PWN.
- Audiobook – Zaczarowana Latarka. W świecie Dinomuzyków. Audycja na antenie Radia Andrychów, styczeń 2019.
- Artykuł pt.: Wychowanie poprzez literaturę, czyli czym skorupka za młodu nasiąknie… dostępny w poradniku internetowym dla rodziców na stronie przedszkola.edu.pl, kwiecień 2019.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Aleksandra Opalińska | Michał Sikorski (aktor) | Berta Lask | Halina Filek-Marszałek | Tomasz Sordyl | Ada Sari | Bogusław Skawina | Janina Brzostowska | Rafał Bujnowski | Paweł Orkisz | Edwin Jędrkiewicz | Carl Korn | Maria Kowalska (aktorka) | Rudolf Schwarz | Bolesław Karpiński | Jarosław Kłaput | Stefan Kołomłocki | Aleksander Migo | Adam Dobrodzicki | Witold KłębkowskiOceń: Gabriela Molesztak