Bogusław Skawina, urodzony 28 lipca 1948 roku w Wadowicach, to postać znana i szanowana w świecie muzyki jazzowej. Jego talent i umiejętności na trąbce oraz skrzypcach zyskały mu uznanie wśród muzyków oraz miłośników jazzu. Skawina zmarł 9 czerwca 2021 roku w Opolu, pozostawiając za sobą bogaty dorobek artystyczny.
Jako multiinstrumentalista, wykazywał niezwykłą wszechstronność, co czyniło go ważną postacią w swojej dziedzinie. Jego prace i wkład w muzykę jazzową pozostaną na zawsze w pamięci tych, którzy mieli przyjemność go słuchać.
Życiorys
Bogusław Skawina jest postacią, która ma niezatarte ślady w polskiej muzyce. Urodził się w Wadowicach, ale swoje wczesne lata spędził w Bielsku-Białej, gdzie kształtował swoje muzyczne umiejętności. Tam pobierał lekcje w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej, koncentrując się na grze na skrzypcach.
W bielskim Liceum Muzycznym jego instrument zmienił się na trąbkę, co otworzyło mu drzwi do muzyki jazzowej. W 1967 roku debiutował z Kwartetem Andrzeja Zubka (fortepian), a także z Bronisławem Suchankiem (kontrabas) oraz Kazimierzem Jonkiszem (perkusja) na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, zdobywając wyróżnienie w kategorii zespołów nowoczesnych. To był początek jego owocnej kariery. Zaledwie kilka miesięcy później, po zdaniu matury, artysta, wraz z kolegami z Kwartetu, zdecydował się kontynuować naukę na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.
Jeszcze w październiku tego samego roku Kwartet zmienił nazwę na Silesian Jazz Quartet, przyjmując do swojego składu flecistę i saksofonistę Jerzego Jarosika. W 1968 roku stał się częścią nowoutworzonego Studium Muzyki Rozrywkowej pod wodzą dziekana Zbigniewa Kalemby, które przyczyniło się do rozwoju jego kariery, oferując współpracę z nowymi zespołami. Muzyk miał również przyjemność grać w katowickim Big Bandzie Polskiego Radia i Telewizji, prowadzonej przez Ireneusza Wikarka.
W czasie studiów, będąc na drugim roku, postanowił przenieść się do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, gdzie zyskał nowe możliwości współpracy ze środowiskiem jazzowym Trójmiasta. To tam występował oraz nagrywał z zespołem Rama 111, co tylko umocniło jego pozycję na scenie jazzowej. Już w marcu 1970 roku, wspólnie z Kwartetem Jerzego Lisewskiego (pianino) z towarzyszeniem Helmuta Nadolskiego (kontrabas) i Stanisława Grabowskiego (perkusja), zdobył I miejsce na festiwalu Jazz nad Odrą, co potwierdziło jego umiejętności jako instrumentalisty.
Po ukończeniu studiów przeniósł się do Warszawy, gdzie nawiązał współpracę ze Studiem Jazzowym pod kierunkiem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego oraz stał się etatowym muzykiem i solistą Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 pod batutą Andrzeja Trzaskowskiego. W 1978 roku skorzystał z okazji, aby po raz pierwszy wyjechać za granicę do RFN, co zapoczątkowało coroczne kontrakty muzyczne, trwające aż do momentu wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku.
Decydując się na dłuższy pobyt w Niemczech, zamieszkał w Monachium, gdzie intensywnie kontynuował działalność artystyczną, grając w Big Bandzie prowadzonej przez Franka St. Petera. Niebawem założył własny zespół, w którym grał zarówno na trąbce, jak i skrzypcach, podróżując po Europie oraz Azji. Skawina wykonywał muzykę jazzową z epoki swingu oraz różnorodną muzykę rozrywkową.
Ostatnie lata jego życia były pełne występów na ważnych festiwalach, takich jak Sopot Molo Jazz Festival 2015, gdzie prezentował się w duecie z Włodzimierzem Nahornym, a także na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2012 i 2018 roku, przyjmując oryginalny skład Kwartetu Andrzeja Zubka. W marcu 2021 roku wrócił do Polski, osiedlając się w Opolu, rodzinnym mieście swojej żony Danuty. Jego plany artystyczne były obiecujące, lecz niestety zmarł nagle w wieku 72 lat.
Przypisy
- a b c Swingujące 3-miasto: Swingujące 3-miasto: Skawina Bogusław. swingujace3miasto.pl. [dostęp 02.12.2022 r.]
- Bielski Almanach: Bielskie Archiwum Muzyczne. facebook.com, 06.09.2021 r. [dostęp 28.11.2022 r.]
- Bogusław Skawina. rateyourmusic.com. [dostęp 28.11.2022 r.]
- Jacek Pelc: O stanie polskiego bębnienia: Kazimierz Jonkisz. magazynperkusista.pl, 21.08.2015 r. [dostęp 28.11.2022 r.]
- Promocja UM Cieszyn: Jak Za Dawnych Lat – Koncert Jazzowy w wykonaniu kwartetu Andrzeja Zubka. wiadomosci.ox.pl, 21.02.2012 r. [dostęp 28.11.2022 r.]
- red. J. Niedziela, E. Mentel, A. Zubek, E. Małek, 35-lecie Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Katowice 2004 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Janina Brzostowska | Rafał Bujnowski | Paweł Orkisz | Zygmunt Niewidowski | Beniamin Sobaniec | Kubi Producent | DJ Hubertuse | Dawid Mateusz | Jerzy Zitzman | Andrzej Pawłowski (fotograf) | Ada Sari | Tomasz Sordyl | Halina Filek-Marszałek | Berta Lask | Michał Sikorski (aktor) | Aleksandra Opalińska | Gabriela Molesztak | Edwin Jędrkiewicz | Carl Korn | Maria Kowalska (aktorka)Oceń: Bogusław Skawina