Marian Morelowski był wybitnym polskim historykiem sztuki, który urodził się 2 marca 1884 roku w Wadowicach. Jego życie zakończyło się 25 lipca 1963 roku we Wrocławiu. Przez wiele lat poświęcał się zarówno pracy naukowej, jak i dydaktycznej, a jego osiągnięcia pozostawiły trwały ślad w dziedzinie sztuki.
W latach 1926–1929 pełnił funkcję kustosza Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, gdzie miał okazję zarządzać jednym z najważniejszych zasobów kulturowych w Polsce. Następnie, jako profesor nadzwyczajny, pracował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie w latach 1934–1941, gdzie kształcił młode pokolenia studentów.
Po II wojnie światowej, w latach 1946–1952, zakończył swoją karierę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później, od 1953 do 1960 roku, prof. Morelowski był profesorem oraz kierownikiem Katedry Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego dorobek naukowy oraz wpływ na rozwój historii sztuki w Polsce nadal są doceniane i badane przez współczesnych badaczy.
Życiorys
Marian Morelowski, urodzony 2 marca 1884 roku w Wadowicach, pochodził z rodziny Juliana Feliksa Morelowskiego oraz Sabiny Langfort. Już w 1902 roku zdał egzamin dojrzałości w C. K. Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Jego dalsza edukacja odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował historię sztuki oraz filologię romańską. W latach 1905-1906 kontynuował naukę na Uniwersytecie Wiedeńskim, a następnie wyjechał do Paryża, gdzie studiował na Sorbonie oraz w Collège de France.
Po powrocie do Krakowa w latach 1911-1915 uczył języka francuskiego. Obszerną wiedzę z zakresu historii sztuki potwierdza uzyskany doktorat, który zdobył w 1912 roku na uniwersytecie wiedeńskim na podstawie rozprawy zatytułowanej „Świat zewnętrzny w twórczości Saint Pierr’a”. W trakcie I wojny światowej, w latach 1915-1918, przebywał w Moskwie jako jeniec cywilny. Wówczas założył Wydział Opieki nad Zabytkami Kultury i Sztuki Polskiej, którego celem było wyszukiwanie, inwentaryzowanie oraz ratowanie skonfiskowanych dóbr kultury polskiej.
Po zakończeniu wojny, w 1921 roku Związek Radziecki zdecydował o oddaniu polskich skarbów, co zaowocowało przyznaniem mu roli eksperta w komisji rewindykacyjnej. Morelowski pozostawał w Kraju Rad do 1926 roku. Jego praca przyczyniła się do odzyskania wielu cennych dóbr, w tym arrasów wawelskich, a jego osiągnięcia naukowe przyczyniły się do publikacji dotyczących tego tematu, w tym dzieła „Arrasy wawelskie Zygmunta Augusta”, wydanego po raz pierwszy w 1922 roku.
W 1930 roku, po rezygnacji ze stanowiska kustosza na Zamku Wawelskim, przeniósł się do Wilna. Tam pracował jako zastępca profesora, a od 1934 roku jako profesor nadzwyczajny historii sztuki na Uniwersytecie Wileńskim. Jego badania skoncentrowały się na barokowej architekturze Wilna, a rezultatem tych studiów była publikacja „Zarys syntetyczny sztuki wileńskiej od gotyku do neoklasycyzmu” w latach 1938-1939.
W czasie II wojny światowej profesor Morelowski wykładał na tajnych kompletach w Wilnie. Po wojnie rozpoczął współpracę z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, a od 1947 roku także z Uniwersytetem Wrocławskim. W 1949 roku na stałe zamieszkał we Wrocławiu, gdzie w 1953 roku został profesorem nadzwyczajnym oraz kierownikiem katedry historii sztuki. W 1958 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Na emeryturę przeszedł w 1960 roku, nadal prowadząc wykłady gościnne przez kolejne dwa lata.
Jego badania we Wrocławiu skupiały się na średniowiecznej sztuce Dolnego Śląska. Profesor Morelowski był aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych – zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także nosił liczne odznaczenia belgijskie i francuskie. W latach 1958-1959 współpracował w zespole odpowiedzialnym za odbiór polskich zbiorów, w tym arrasów wawelskich, które po II wojnie światowej przetrzymywane były w Kanadzie. We Wrocławiu mieszkał przy ulicy Piaskowej 13.
Morelowski miał dwukrotnie żonę; jego pierwszą małżonką była Marta Bortkiewicz, z którą ożenił się w 1913 roku, jednak zmarła w 1920. W 1929 roku ożenił się z Leną Tochterman, z której drugiego związku miał syna i córkę. Całe życie Marian Morelowski spędził na badaniach oraz edukacji, a po jego śmierci został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera XVB-płn-wsch-narożnik).
Ordery i odznaczenia
Marian Morelowski został odznaczony szeregiem prestiżowych wyróżnień, co podkreśla jego zasługi oraz znaczący wkład w działalność publiczną. Wśród jego odznaczeń znajdują się:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 28 kwietnia 1926 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Leopolda z Belgii,
- Krzyż Kawalerski Legii Honorowej.
Przypisy
- a b Marian Morelowski h. Prus (I) [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 14.02.2023 r.]
- Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], www.zck-krakow.pl [dostęp 14.02.2023 r.]
- M.P. z 1926 r. nr 99, poz. 294 „za zasługi, położone na polu rewindykacji polskich zabytków muzealnych z Rosji”.
- Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Wyd. II popr. Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1938, s. 502.
- Sprawozdanie Dyrektora C. K. Gimnazyum św. Jacka w Krakowie za rok szkolny 1902. Kraków: 1902, s. 66.
- informacja na tablicy nagrobnej
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zbigniew Nawrocki (historyk) | Andrzej Skowron | Edmund Kołodziejczyk | Tomasz Majtczak | Jacek Kajtoch | Władysław Nikliborc | Krzysztof Majka (profesor) | Danuta Musioł | Włodzimierz Kulmatycki | Janusz Kotlarczyk | Czesław Panczakewicz | Janusz Smaza | Łukasz Binkowski | Tomasz Tasiemski | Kazimierz Bulas | Piotr Świątek | Tadeusz Paleczny | Marian Ciężkowski | Tomasz Graff | Emil LaskOceń: Marian Morelowski