UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wadowice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Tomasz Graff


Tomasz Zbigniew Graff, urodzony w 1977 roku w Wadowicach, to znana postać w polskim środowisku akademickim. Jest historykiem i mediewistą, który bada dzieje oraz kulturę czasów nowożytnych. Posiada habilitację i obejmuje funkcję kierownika Katedry Historii Nowożytnej w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Graff jest zaangażowany w działalność wielu prestiżowych instytucji, w tym Komisji Środkowoeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, a także pełni rolę w różnych zespołach badawczych Polskiej Akademii Nauk oraz w Polskim Towarzystwie Historycznym. Jego praca naukowa koncentruje się na szerokim zakresie tematów związanych z historią, kulturą i religią.

W 2001 roku obronił z wyróżnieniem magisterium, a pięć lat później uzyskał stopień doktora dzięki pracy o postawie polskiego episkopatu wobec ruchu soborowego w XV wieku. Do tej pory opublikował 6 książek oraz przez jego ręce przeszło ponad 150 różnorodnych publikacji, które obejmują zarówno literaturę naukową, jak i popularnonaukową. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie kulturę religijną polskich elit, polsko-czeskie kontakty w późnym średniowieczu oraz życie codzienne w epoce staropolskiej.

Współautor komentarza do Annales (Roczników) Jana Długosza oraz znawca historii Wadowic, Graff jest również autorem monografii barokowego teologa Marcina Wadowity, która stanowiła podstawę jego habilitacji. Jego badania często skupiają się na znaczących postaciach historycznych, takich jak kardynał Zbigniew Oleśnicki i św. królowa Jadwiga.

Wraz z synem Karolem stworzył syntezę średniowiecznych dziejów Polski. W środowisku akademickim aktywnie uczestniczy jako członek redakcji poczytnych czasopism, takich jak „Folia Historica Cracoviensia”, oraz czeskiego czasopisma „Husitský Tábor” i „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”.

W ciągu swojej kariery otrzymał liczne stypendia, w tym stypendium MEN oraz stypendium Stanisława Estreichera. W latach 2012-2016 był zastępcą dyrektora ds. studenckich w Instytucie Historii Sztuki i Kultury, a w latach 2016-2019 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego.

Czytelnicy docenili jego osiągnięcia, co zaowocowało licznymi odznaczeniami, w tym Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę nadawanym przez Prezydenta RP oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2021 roku.

Przypisy

  1. Katedra Historii Nowożytnej / Instytut Historii [online], upjp2.edu.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  2. Tomasz Graff - Studenci, pracownicy - USOSweb - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], usosweb.upjp2.edu.pl [dostęp 09.12.2022 r.]
  3. Tomasz Graff - Studenci, pracownicy - USOSweb - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], usosweb.upjp2.edu.pl [dostęp 07.04.2021 r.]
  4. a b Pracownik | Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], upjp2.edu.pl [dostęp 28.11.2019 r.]
  5. W katalogu BN [online], katalogi.bn.org.pl [dostęp 28.11.2019 r.]
  6. Dr hab. Tomasz Graff, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.11.2019 r.]
  7. dr hab. Tomasz Graff | Instytut Historii Sztuki i Kultury [online], ihszik.whidk.upjp2.edu.pl [dostęp 28.11.2019 r.]
  8. Instytut Historii | Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie [online], ih.whidk.upjp2.edu.pl [dostęp 28.11.2019 r.]
  9. M.P. z 2021 r. poz. 642

Oceń: Tomasz Graff

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:10