Tomasz Stanecki


Tomasz Stanecki, urodzony 21 grudnia 1826 roku w Wadowicach, był wybitnym polskim fizykiem oraz autorem wielu istotnych osiągnięć w dziedzinie nauki. Jego wiedza oraz pasja do nauki przyczyniły się do jego sukcesów akademickich, które zaowocowały mianowaniem go rektorem Uniwersytetu Lwowskiego w roku 1890.

W ciągu swojego życia, Stanecki aktywnie angażował się również w działalność polityczną. Był posłem-wirylistą w Sejmie Krajowym Galicji VI kadencji, gdzie jego głos i przemyślenia miały znaczenie dla ówczesnej społeczności.

Jego życie zakończyło się 8 stycznia 1891 roku we Lwowie, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w polskiej nauce i polityce.

Życiorys

Tomasz Stanecki był interesującą postacią, którego życie i działalność wniosły wiele do polskiej nauki i edukacji. Pochodził z Wadowic, gdzie jego ojciec pełnił funkcję organisty. Swoje wczesne lata spędził na nauce w lokalnym gimnazjum, a następnie podjął studia na wydziale filozoficznym we Lwowie.

Po zakończeniu studiów zyskał doświadczenie, pracując jako nauczyciel w gimnazjum. Swój rozwój zawodowy kontynuował, obejmując stanowiska profesora w szkole realnej oraz dyrektora gimnazjum Bernardyńskiego. Jego dokonania obejmowały również pracę jako profesor na Uniwersytecie Lwowskim.

W międzyczasie Stanecki znalazł czas, by wykładać również w szkole weterynarii oraz leśnej we Lwowie, co świadczy o jego szerokich zainteresowaniach i umiejętnościach pedagogicznych. W roku akademickim 1890-91 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Lwowskiego, co stanowiło ukoronowanie jego kariery akademickiej.

Stanecki był również aktywnym badaczem, prowadzącym badania w dziedzinie meteorologii. Był członkiem i działaczem Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarskiego, a także jego Komitetu, w latach 1872-1875.

Po jego śmierci, został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Jego syn, Zdzisław Stanecki, również kontynuował tradycje rodzinne.

Przypisy

  1. Pogrzeb ś.p. Tomasza Staneckiego Czas 13.01.1891 r. nr 9 s. 2
  2. Rektorem Uniwersytetu.. Kurier Lwowski 1890 r. dodatek do nr 180 s. 2
  3. Szematyzm Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim na rok 1872, s. 500; 1873, s. 516; 1874, s. 561; 1875, s. 564.
  4. Wierchy: rocznik poświęcony górom, Wydania 43-44, 1976 r.

Oceń: Tomasz Stanecki

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:15