W historii polskiego samorządu Zygmunt Zieliński zajmuje szczególne miejsce jako jeden z wybitnych działaczy lokalnych. Urodził się 17 września 1917 roku w Wadowicach, a swoje życie zakończył 30 stycznia 1997 roku w Skarszewach.
Był nie tylko samorządowcem, ale również sędzią piłkarskim oraz nauczycielem, co podkreśla jego wieloaspektowe zaangażowanie w życie społeczności lokalnych. W trakcie swojej kariery piastował funkcję burmistrza zarówno Skarszew, jak i Kościerzyny.
Życiorys
Urodził się w Wadowicach, gdzie był kolegą z podwórka Karola Wojtyły. Jego młodzieńcze lata wiązały się z aktywnością w Strzelcu. Przed wybuchem II wojny światowej przeniósł się do Kościerzyny, gdzie podjął pracę w starostwie powiatowym. W czasach wojny, zajmował stanowisko pracownika drogowego w Oświęcimiu. Po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku, przystąpił do Polskiej Partii Robotniczej, stając się jednym z pionierów tej partii na Pomorzu. Wkrótce został mianowany członkiem zarządu miejskiego Kościerzyny oraz Powiatowej Rady Narodowej.
W okresie od sierpnia 1946 do września 1949 Zygmunt Zieliński sprawował funkcję burmistrza Skarszew, a następnie objął analogiczne stanowisko w Kościerzynie, łącząc przez dwa miesiące obydwa urzędy. Jego kadencja w Skarszewach charakteryzowała się znaczącymi osiągnięciami, w tym stworzeniem nowoczesnego systemu kanalizacyjnego, co poprawiło higieniczne warunki w mieście. Oprócz tego, zainicjował działania związane z odbudową miasta oraz jego oświetleniem.
Po 1949 roku pozostał w Skarszewach, gdzie poznał swoją przyszłą małżonkę, Dorotę Zielińską, z domu Krasińską. Był nie tylko politykiem, ale również osobą bardzo aktywną w dziedzinie sportu. Po wojnie zasłynął jako jeden z pionierów ruchu sportowego w swoim mieście. Wraz z Pawłem Kammem, Janem Banachem i Sewerynem Tomaszewskim założył klub LZS Skarszewianka, a także był inicjatorem modernizacji stadionu miejskiego w Skarszewach.
Ponadto, po powstaniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Skarszewach 1 stycznia 1976 roku, objął stanowisko pierwszego dyrektora tej instytucji. W latach 60. XX wieku działał jako przewodniczący Miejskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.
Zygmunt Zieliński zyskał również uznanie jako sędzia piłkarski, prowadząc ponad tysiąc spotkań ligowych. W 1980 roku otrzymał Złotą Odznakę Sędziego Honorowego PZPN oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Dodatkowo w 1954 roku zdobył nagrodę w konkursie Urzędu Rady Ministrów na pamiętnik pt. „Moje 10-lecie PRL-u”.
Na polu edukacji, od 1968 roku działał jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Skarszewach. Swoją wiedzę poszerzył, kończąc Państwową Szkołę Higieny w Warszawie oraz Zaoczne Studium Ekonomii w Katowicach.
Po przejściu na emeryturę w 1979 roku, Zygmunt Zieliński mógł w pełni poświęcić się swojej pasji – malarstwu olejnemu.
Przypisy
- Burmistrz Zbigniew Zieliński. Trzy pierwsze lata Skarszew. [dostęp 17.11.2016 r.]
- Z kart historii – Skarszewy 1966. [dostęp 17.11.2016 r.]
- Marek Gutjar, Encyklopedia sportowców Kociewia – powiat starogardzki i okolice, 2002 r., s. 386.
- Franciszek Mamuszka, Izabella Trojanowska "Kościerzyna i ziemia kościerska", Wydawnictwo Morskie 1972 r., s. 59.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Stanisław Sopicki | Jan Starzewski | Ignacy Rychlik | Edmund Pokrzywa | Józef Putek | Jan Grudziński (działacz partyjny) | Marek Polak | Zbigniew Scholtz | Jan Kozakiewicz (polityk) | Artur Then | Mateusz KlinowskiOceń: Zygmunt Zieliński (samorządowiec)