Stanisław L. Hubert, urodzony 23 maja 1905 roku w Wadowicach, to znana postać w polskim środowisku prawniczym. Po długiej karierze zakończonej w 1983 roku we Wrocławiu, odgrywał istotną rolę jako wykładowca. Jego praca na Uniwersytet Wrocławski przyczyniła się do kształcenia wielu pokoleń studentów.
Życiorys
Stanisław Hubert urodził się 23 maja 1905 roku w Wadowicach. Jego edukacja zainicjowała się pod okiem prof. Ludwika Ehrlicha, co stanowiło istotny punkt w jego karierze naukowej. W 1934 roku na Uniwersytecie Jana Kazimierza obronił pracę doktorską, a zaledwie trzy lata później uzyskał habilitację na tej samej uczelni.
Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał we Wrocławiu, gdzie od 1946 roku zaczął pełnić funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1961 roku uzyskał on tytuł profesora zwyczajnego. Stanisław Hubert prowadził Katedrę Prawa Narodów oraz Katedrę Prawa Międzynarodowego Publicznego, a w 1959 roku objął stanowisko dziekana. W latach 1961-1966 był przewodniczącym III Wydziału Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego.
Należy również zaznaczyć, że w okresie PRL jego działalność była poddana cenzurze. W 1977 roku znalazł się na liście osób objętych szczególną kontrolą cenzorską. Informacje na ten temat zostały zapisane przez Tomasza Strzyżewskiego, który w swojej książce dotyczącej cenzury w PRL przytoczył notkę informacyjną z 7 stycznia 1977 roku z Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. W dokumentach cenzorskich znalazło się jego nazwisko z zaleceniem: „Wszelkie próby popularyzowania w środkach masowego przekazu niżej wymienionych osób należy sygnalizować kierownictwu GUKPPiW”. Publikacje dotyczące Stanisława Huberta dozwolone były jedynie w prasie specjalistycznej oraz naukowej.
Stanisław Hubert zmarł 17 lutego 1983 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu św. Rodziny we Wrocławiu.
Wybrane publikacje
Stanisław Hubert był autorem wielu istotnych prac w dziedzinie prawa międzynarodowego i polityki. Wśród jego najważniejszych publikacji znajdują się:
- Rozbiory i odrodzenie Rzeczypospolitej, zagadnienie prawa międzynarodowego (1937),
- Zarys rozwoju nowoczesnej społeczności międzynarodowej (1947),
- Poglądy na prawo narodów w Polsce czasów Oświecenia (1960).
Odznaczenia
Stanisław Hubert został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w rozwój społeczny i edukacyjny. Oto kluczowe wyróżnienia, które otrzymał:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Odznaka Budowniczego Wrocławia.
Przypisy
- Uniwersyteckie zaduszki 2016 – nowy przewodnik. Uniwersytet Wrocławski, 22.10.2016 r. [dostęp 20.11.2016 r.]
- Strzyżewski 2015, s. 139.
- a b c d Hubert Stanisław. [dostęp 11.02.2017 r.]
- a b Stanisław L. Hubert. [w:] Baza Biogramów [online]. Uniwersytet Jagielloński. [dostęp 11.02.2017 r.]
- a b Encyklopedia Wrocławia. Jan Harasimowicz (red.). Wyd. III. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006, s. 299.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Jerzy Zakulski | Leszek Bogunia | Józef Felicjan Sułkowski | Antoni Grębosz | Jerzy TrammerOceń: Stanisław Hubert